jimmyjames napsal/a:
Proč se tu tohle vlastně řeší? Když já budu chtít dát do své keše pálená DVD, tak je tam prostě dám a nebudu se tu nikoho prosit o svolení. Jedině kdyby měl reviewer nějaké námitky, tak bych to řešil s ním. Jak už někdo v jiné diskuzi trefně poznamenal, neberte ty pravidla jako dogmata.
–
Jinak souhlasím s Petr&Petra. OSA si svévolně zavedla presunkci viny, což je v přímém rozporu s ústavou ČR! Vybírá "výpalné" za veškerá média i zařízení (tzn.CD, DVD, vypalovačky, hard-disk, flash-disk, tiskárny…), která je potenciálně možné zneužít pro porušení autorských práv. Tedy když si koupíte prázdné DVD na vypálení svých fotek z dovolené, zaplatíte automaticky poplatek za porušení autorských práv, tedy v podstatě se stáváte piráty. To, že médium využijete jen pro své fotky z dovolené, nikoli k uložení obsahu porušujícího autorská práva, to nikoho nezajímá. Zaplatíte stejně, ať jste autorský zákon porušili nebo ne. To je naprosto to samé, jako kdyby jste si koupili nůž a okamžitě jste šli do vězení, protože ten nůž jste potenciálně mohli využít pro vraždu! To, že jste si jen chtěli krájet chleba nožem, by nikoho nezajímalo. Za další, nikdo neví, kam to vybrané "výpalné" vlastně jde… "Systém" vybírání tohoto výpalného je totiž značně netransparentní a protestují proti němu dokonce i někteří samotní umělci.
Jelikož za to, že si na médium vypálíte nějaký ten stažený film, program, hru… stejně každý předem zaplatí, ať chce nebo ne, tak opravdu nevidím jediný důvod, proč by spotřebitelé neměli této možnosti využít, když za ní tak jako tak zaplatí… a proč by někdo měl dodržovat autorský zákon, když jednání samotné společnosti, která se o jejich dodržování stará, je protiprávní nebo miminálně značně rozporuplné a nemravní.
Názory se různí, někdo vyzváná přísloví "jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá", někdo si raději hraje na fackovacího panáka a vyznává "dostaneš-li facku, nastav i druhou tvář"… Toť každého jeho věc. Ti, kdož vyzvájí druhé přísloví, místo nadávek děkujte těm, kdož dříve vyzvávali to první, jelikož nebýt jich, žili bychom ještě (minimálně) v hluboké totalitě a počítače, natožpak geocaching, bychom ani neznali… Pakliže si někdo z druhé skupiny myslí, že tohle není žádný "boj" proti OSA, ale jen výmluva "pirátů", určitě všichni velice rádi uslyší váš přelomový (a hlavně zrealizovatelný!) návrh, který nás všechny spasí 
Prosím, neslovíčkařujte tady. Je úplně jedno, jak se to "výpalné" nazve, důležitý je princip věci. Tímto jsem jen vyjádřil svůj názor k této problematice a dál se k tomu nechci a nebudu vyjadřovat.