Papírové mapy "GPS ready" :-(

Narazil jsem při použití map KČT. Pokud si vynesu podle souřadnic GPS bod (bez jakékoli korekce), zobrazí se o cca 200m západněji. Přitom na mapě je zezadu napsáno, že je v souřadnicích S1942 a pro souřadnice WGS84 je potřeba použít korekci E +100m a N+2360m, což je ale mimo totálně.

Máte někdo ponětí v jakém jsou teda systému a jaká je skutečná korekce?

Vím že to není odpověď, ale nemají už nové mapy KČT vynesené značky WGS84 na okrajích mapy?

Mám mapu KČT Okolí Prahy západ 3.vydání 2002 Digitální kartografie * GPS , tam jsou při okraji souřadnice, ale právě že jsou posunuté o 200m východně.
To samé je i u mapy 1:100000 plzeňsko (ale teď si nevzpomenu na vydavatele), tam je navíc posun v ose y…

To sice mají, ale je to tak bohužel na dvě věci, pokud není celá mřížka.

U S42 je třeba dát pozor na to, ve kterém pásu se člověk nachází, východní Morava a Slovensko jsou v jiném pásu než Čechy, pro každý musí být v gps jiné nastavení, myslím, že se liší v jednom parametru, zpaměti teď nevím kterém a jak, protože S42 nepoužívám, když mám mapu přímo v gps. To by mohl být ten posun.

S GPS12XL mi ty mapy sedely velmi dobre, stredy vesnic pri odecitani z mapy od oka tak na 100m presne. Td mam Legenda, a odecet vrcholu Ralska mi vysel asi o 800m vedle (ale uz si bohuzel nepamatuju kterym smerem) , tak nevim co jsem delal spatne…

Mam tu samou mapu (Praha-zapad) a na tenhle problem jsem nikdy nenarazil. Odecitas to ze znacek wgs84, ktere jsou tam asi po 5 minutach nebo z kilometrove site S42? Pokud to druhe, mas na gps nastaven spravne datum a coordinate system? Kdyztak mrkni sem… GPS

btw. ten prepocet, co je na mapach KCT je dost pochybnej… uz jenom proto, ze na krajich dvou prekryvajicichse map nemuze v zivote sedet. Nevim, proc tam rovnou nemuzou dat parametry pro user datu a user coordinate system, jako to maj SHOCarti. To je podle mne jedine 100% fungujici reseni.

Mohl bys prosim presne popsat zpusob, kterym to vynasis? Pak mozna najdem nejakou chybku, ktera tam nekde zrejme bude. A nebo napis misto, kde ti to nesedi a ja aspon kouknu, jak to sedi mne.

Teda koukam, ze pokud to odecitas pomoci tech znacek, co se tvarej jako wgs84, tak mas asi pravdu. Ja to vzdycky odecital, pomoci kilometrove site, ktera naprosto sedi, a tak jsem si toho asi nevsiml. Koukal jsem na znacku 14°25’, ktera podle mapy ukazuje na kraj Manesova mostu, a s TOPO50 v2 v Legendu mi to nesedi taky. Vzhledem k tomu, ze magneticka cache se zobrazuje tam, kam ma, tak TOPO bude asi v poradku. Skoro mi prijde, jako by ty znacky byly v S42, akorat stupnovych. Zvlastni.

SHOCarti mapa je na tom stejne… Tak ted uz nevim, jestli taky nekde nedelam chybu. Ma nekdo nejaky napad? Nebo ty znacky ani WGS84 byt nemaji?

Ja teda nahravam naskenovany mapy do mobilu. Postup je takovy, ze si udelam vyrez a pak si zmerim krajni body vyrezu podle souradnic na okraji mapy. Pokud pak zamerim v realu najaky bod a tu mapu posunu (o cca 200m) tak sedi cela plocha.

A ted k vypoctu:zmerim si, kolik je 5’ centimetru. V ose x je 5’ 11.88cm. Pak si odmerim, kolik je muj bod zajmu od posledni mensi souradnice - treba 6cm od 14stupnu20’ Pak je souradnice toho bodu 14st 20’ + 6/11.88*5 = 14st22,525’

To samy delam v ose y, ale tam je jine meritko.

Me zarazi tech 200m. Nekdo tady ve foru resil, ze nejaky Beda Travnicek ma kese posunuty o 200m a ze si ma prekalibrovat GPS :-).

Jsou teda jeste nejake jine GPS souradnice?

V tom je ten problém, ty značky na okrajích map (KČT, ale i Shocart) nejsou ve WGS84 (on to totiž nikdo netvrdí). Je to Krasovskij! To znamená elipsoid, na kterým je “postavena” kilometrová síť S42.

Hmm. Tak to bude asi fakt tou mapou - konkretne stupnovima znackama, ktere pouzivas pro kalibraci. I vzdalenost celkem sedi (me to gps hodila priblizne 180m vychodim smerem vuci mape). Zkus to kalibrovat pomoci kilometrove site, ktera se zda byt v poradku. Jenom je tam krok navic v prevadeni souradnic do S42, coz nevim jak moc je pro tebe schudne.

Jo je to tim elipsoidem, jak pise CO2. Proste S1942 souradnice jsou posunute priblizne o tech 200 m vzhledem k WGS84, ve kterych jsou udavany souradnice cachi. GPS/mapovych souradnic je mnoho a mnoho a tak byva spoluprace s mapou nekdy obtizna. Zvlast, kdyz typ souradnic a prepocet neni udan (a jak by bylo jednoduche to tam nekam pripsat)

Jo jo, je pravda, ze nikdo nikde netvrdi, ze znacky jsou ve wgs84, jenom mi to prislo logicke a nechal jsem se zmast (a urcite nejsem sam) :-)) Vlastne na te mape vubec nikde nikdo nic netvrdi o jakychkoliv souradnicich, nebo jsem to ted v rychlosti nenasel, a to uz mi jako chyba prijde. Jak si je ma pak nastavit clovek, ktery je zdejsich mapovych pomeru neznaly.

Nejjednodušší je nastavit si USER v GPS právě na S-42 a je po problému. Léta už to tak používám při práci s vojenskými a turistickými mapami.

Kecam. Samozrejme to tam je a dokonce celkem hezky vysvetleny a s prepoctem. (Ohledne kilometrove site. Stupnove znacky tam nikde moc zminene nejsou.) Tak se omlouvam ze unahlenou dezinformaci a jdu se zas radej ucit.

A to potom přepočíáváš souřadnice z GC?

A jaký jsou teda ty souřadnice S1942? Abych mohl používat ten šílený vzorec z rubu mapy…
Který čísla platí, ty na okraji u čtverců? Jakou má třeba souřadnici Žižkovský vysílač? 60.8 a 50.2?

Ten prepocet, co je na rubu KCT mapy se da pouzit, pokud mas souradnice ve WGS84/UTM, coz je kilometrova sit postavena na wgs84 (podobne jako S42 na Krasovkeho elipsoidu). Hodi se to pro jednodussi gpsky, ktere nemaji moznost nastaveni user datum a coordinate system. Parametry, ktere jsou napr. na rubu map SHOCart nebo na strance, na kterou jsem posilal link se hodi pro GPSky, ktere maji moznost nastavit uzivatelske souradnice, nebo treba pro OZIho, a je podle mne o dost lepsi. Parametry se meni po celkem velkych pasech a ne na kazde mape.

Pokud nemas rucni gpsku, potrebujes prepocetni program. Z hlavy to pujde prepocitat jen tezko.

Ziskovsky vysilac ma ve stupnovych S42 priblizne 50°4,8663´N , 14°27,1585´E a v kilometrovych S42 E3460822, N5550011.

Na šílený vzorec z rubu mapy bych zcela zapomněl. Je to korekce z kilometrových souřadnic v S42 na UTM (nebo obráceně) a primární myšlenka autora či vydavatele byla pomoci cizincům, kteří obvykle mají v GPSkách WGS84 a k tomu UTM, aby si to mohli srovnat z našeho S42. Prosím vás, neřešme, proč tomu tak je!!! Koncepce map KČT vznikala cca před 15 lety, kdy většina z nás měla zcela jiné starosti a kdy okruh uživatelů GPSek byl z jiných zeměpisných šířek než jsme my pisatelé do tohoto fóra. Proč to přetrvává, nevím. Skutečností však je, že tato korekce je pro každý mapový list jiná, takže puntičkáři dojde, že i pro každou lokalitu může být jiná. Tudíž ještě jednou, vykašlat se na korekci. Pokud tedy uživatel chce z papírové mapy odečíst souřadnice, nezbývá než odečíst souřadnice co nepřesněji z kilometrové sítě (v S42) a ty pak pomocí “souřadnicového” kalkulátoru (viz třeba prográmky prof. Veverky z ČVUT), ale třeba i GPSky převést do WGS84.