Počet kešek na Zeměkouli

Protože to sám nevypočítám, obracím se na někoho hodně znuděného, kdo už má vyluštěné všechny mysterky a nechce se pouštět do zbytečných flamů na fóru s jednoduchým dotazem.

[color=red]Kolik se teoreticky vejde kešek na pevninu planety Země?[/color]

Původně jsem myslel vynechat např. činné sopky, protože ukládat krabičky typu lock&lock do žhavého magmatu mi přijde nerozumné. Jenže by se to tady mohlo zvrhnout v debatu, co je činná sopka a to by nebylo dobré. Himalajské štíty s obtížností 5-6 nebudou asi také pro každého, no co se dá dělat.

Pro jednoduchost výpočtu bych navrhoval prostě plochou pevninu, takřka asfaltovou, kde by byly kešky rozmístěny v minimálně možných vzdálenostech. Sám si nedokážu představit, kolik by jich bylo. No a až se zjistí nějaké přibližné číslo, můžeme snadno odvodit, kolik % pevniny máme pokryto nyní.
Já si tipuji, že méně než 1%.
[color=red]Dokáže někdo takovouhle kravinu vypočítat?[/color] :wink:

:o:o:o A kolik cache je v Gobi? Tam maji oblibeny hint: "Pod hromádkou písku." :D:D:D

Jak vidím některé kešky, tak skládek je na světě taky dost.:smiley:

No to je pěkná pitomost, ale budiž :wink:

Minimální vzdálenost je 161m, takže na jednu keš potřeba kruh o průměru 161m tj. ploše 0,0204km2. Pokud je plocha pevniny cca 149 mil. km2 vychází 7,3 miliardy keší.

Zeměkoule má povrch 509 965 850 km2, z toho moře a oceány zaujímají plochu 373 451 450 km2, na pevninu zbývá 136 514 400 km2 - dosad si vzdalenost 161 m a vytvor vzorecek - sice to bude kravina, ale pobavils:D

Taky jsem si započítal… :slight_smile: S těmi kruhy je to sice hezká úvaha, ale ne úplně správná. Pokud si správně pamatuji z nějaké geografie, pak nejefektivnější rozložení bodů v ploše je do šestiúhelníků. Zbudou nějaké meziprostory, ale víc to nenamačkáš. Z toho mi vychází cca 40 keší na 1 km2. Pevnina má (po krátkém googlení) 149 mil. km2, z toho mi vychází po zaokrouhlení 6 miliard keší. :slight_smile:
Nevím, kolik je jich na světě, ale kdyby jich bylo 600 tisíc, pak máme pokryto 0,01 %.

A jéje, to jsem to s tím jedním procentem krapet asi přehnal, no uvidíme, třeba se výpočty ještě zpřesní.

Tak jsem jukl na gc.com a těší mne, že jsem se s tím odhadem 600 tisíc kešek skoro strefil… :slight_smile: Cituji:
"There are 677,675 active geocaches around the world. "

Zatím jsem našel fotku míst, kde se aktivně hledají noční kešky v noci. Ale ty šestiúhelníky by mě teda nenapadly. Venca68 má u mě malé, bezvýznamné plus, přestože si nedokážu představit, jak se to dá vypočítat.

Já vím, že šestiúhelník je přesnější, ale kruh se líp počítá a jestli je to 6 nebo 7 miliard, to už je celkem fuk, ne :smiley:

Jak jedno? Takhle počítá Český statistický úřad. :smiley:

Šestiúhelník je dobrý nápad, používá se i pro pokrytí vysílači pro mobilní telefony.
Pokud vydělím plochu pevniny (148939063.133 km2) plochou „průměrného” šestiúhelníku (0.019642201 km2 - průměr plochy šestiúhelníku vepsaného (0.016836173 km2) a opsaného (0.02244823 km2) kružnici o průměru 161 m), tak mi to vychází nějakých 7,6 miliardy pixel :slight_smile:

No dobře, pak ještě jednu odečti, protože já v domě žádnou nechci :smiley:

to je prumer neco pres jednu krabku na cloveka :slight_smile:

rsc_cz: Tak koukám, že dle mých skromných výpočtů máme po upřesnění pokryto zatím jen 0.0089 % pevniny … Pokud jsem tedy správně zvládl procenta :wink:

No jo, sice dobrej výsledek (oceňuji konstruktivní přístup), ale musíš ještě procentuálně odečíst stage multin, kde je uložena mezipixlička, na to se též vztahuje těch 161m (i když v globálním měřítku…není to úplně 161m, ale těch 5 pixel bych bral jako chybu měření). Dále by se měla vzít v potaz rozloha chráněných území jako např. NP apod., kde se keše ukládat nemůžou (i když někde jsou…). No a konečně by nebylo od věci odečíst plochu řek, kdy sice pár keší je pod vodou (např. Spadla lžička do kafíčka…apod), ale spíš jsou na ostrovech a ty jsou už brané jako pevnina. A konečně poslední fakt, kdy je povolováno uložení v kolizi (i když to nechápu, tak se to děje…viz Stromovka). Tak a teď jsem na vás páni matematici zvědavej :D.
Fórum jsem si dal na sledovačku a jsem zvědavej, kam se dostaneme :slight_smile:

Jeste si dovolim Hradnika doplnit, ze jak roztavaji ledovce, zveda se hladina oceanu a pevniny je porad min - to jen aby ten vypocet nebyl tak jednoduchejB)

Ty jo..to bude minimálně soustava 24 rovnic o 36 neznámých :smiley:
Matice a determinanty na scénu!!!

Hradníku, já bych se na ty multiny prostě vykašlal, navíc v pouštích jsou asi nudné.
kabukiman_CZ, a ty neznáš archimédův zákon? Sice se zvedne hladina řek a zvětší jezírka, ale pod roztátým ledovcem se naopak objeví pevnina. A přibudou Eskykačeři.

Jaký zase matice?