To jsem si zase naběhl. Nevím z jakého důvodu mě kamarád považuje za odborníka na GPS a požádal mě o pomoc při výběru přístroje. Bohužel se celkem orientuju v Garminech, ale vůbec ne v PDA.
Nicméně ho nechci nechat na holičkách a proto se s důvěrou obracím na Vás.
Potřebuji vybrat co nejlepší (co do užitných vlastostí) PDA s GPS tak, aby se hodilo na turistiku, do auta a hlavně na motorku. (myslím ,že ho infikuji i GC virem ;o))
Zejména mě zajímá:
schopnost ukládat tracky
musí být s routovatelnou mapou
výdrž na baterie / možnost dobíjení za jízdy
dostupnost a kvalita map ČR / Eur
velikos paměti / rozšiřitelnost
Budu vděčný za každé doporučení nebo zkušenost - případně internetové stránky.
no u vyberu PDA je nutne znat trochu vice faktoru.
Kolik do toho chce maximalne dat?
chce integrovanou GPS nebo pripojitelnou pres BT?(BT GPS jsou lepsi maji vetsi presnost, jelikoz se SIRF3 jsem jeste integrovanou u nas nevidel a maji vetsi vydrz i s PDA)
na co jineho by chtel to PDA pouzivat? jako organizer? nebo misto notebooku? s tim souvisi volba platformy jestli Palm nebo PPC?
co se tyce map tak tam je to o Softu ktery tam nainstalujete, v tom jsou obe platform temer na stejno.
Kym sa ozvu znalci, mam pre Teba jednu konzervativnu odpoved. PDA sa nehodi ani na turistiku, ani na motorku.
Samozrejme sa tiez necham rad poucit (napr. gumene PDA, PDA s nerozbitnym displayom a nekonecnym zdrojom energie atd.).
Kazdopadne jedno durazne varovani, protoze ctu, ze ma jit o o reseni “hlavne na motorku”.
PDA na motorku NELZE pohodlne pouzivat ani nahodou. Mozna jen VELMI nouzove, a to jeste s velkym rizikem! Je potreba zajistit dokonalou ochranu proti odstrikavajici vode (kdo neprojel v 80km rychlosti vodni clonou vzniklou od kaluze z prujezdu protijedouciho nakladaku, nepochopi :-)) . Take je nutne pocitat s vetsimi vibracemi, mnohe (spise vsechny) PDA nejsou na tyto otresy, moznou vlhkost a velke rozdily teplot teploty (za jizdy pri nizkych teplotach az od salajici teplo zespodu od motoru za parneho leta) konstruovana.
Zatim nic lepsiho, nez outdoorove GPS rady map60C(S(x)) jsem na riditkach motorky nemel.
Ja jezdim na motorce s PDA (presneji Dataphone II s TomTom Navigatorem) pod slidou a BT GPS tankvaku. Pod sedlem mam 12V zasuvku a odtud mi leze nabijeci kablik k PDAcku (pripadne ke GPS, telefonu podobnym spotrebicum). Pro beznou navigaci to naprosto postacuje a kdyz jedu pomalu po meste s hlasitosti nastavenou na maximum a s otevrenou helmou, tak i slysim hlasove pokyny Slida chrani pred prachem a vodou a obsah tankvaku tlumi vibrace. Zrovna jsem se vratil z Alp, kde to fungovalo zcela bez potizi. Jediny problem je v soucasnych tropickych hicech, kdy se PDAcko nehezky rozpaluje, coz mu asi dvakrat nesvedci. Na kesovani to ale moc neni, leda mit ultratichou helmu s vyvedenym sluchatkem, kde by byly slyset zvukova upozorneni na blizici se kes, nebo mit pda pripojene k interkomu… technika v tomto nezna mezi. S presnym vyberem PDAcka tezko radit, o tom jsou popsany tisice kilobajtu na specializovanych forech, ja jsem pouzil, co jsem mel doma. Pristroje s integrovanou GPS se na tankvak moc dat nedaji, neb maji tu antenu tak ruzne vystrcenou do strany. Dobijeni pres zasuvku je v pohode, rozsiritelnost kartama uz maj snad vsecny a vse ostatni je veci navigacniho software. Ja mam zkusenost jen s TomTomem (dobrou) a se Smartmapama (spatnou). Takze tak.