Na geocaching.com nachazim souradnice v takovemto tvaru : N 50° 03.697 E 014° 25.469
Nicmene do softwaru SmartcomGPS ktery mam ve svem smartphone muzu zadavat pouze souradnice v nasledovnem tvaru : N 0.000000 a E 0.000000
Vim ze tam kdesi existuje moznost jak ty souradnice prevest do toho formatu ktery potrebuji ale jaksi web po ruce nemam kdyz hledam cache. Narazim predevsim na multicache kdy predchozi priprava nevede primo k nalezeni cache. Lze tedy nejakym vypoctem, pokud ano jakym, prevest ty souradnice na ty ktere muzu pouzit ?
A posledni otazka : pri vypoctech takovehoto typu : N 50°03.AB[C-D] znamena ze dosadim za A A za B B a za “C” C-D ? Nebo se jedna o AB(C-D)
Dekuji a preji mnoho zdaru pri lovu ;o) diky moc za rady ..
Úhlová minuta je šedesátina stupně, takže stačí vydělit minuty šedesáti a přidat k celým stupňům; tedy 3.697 / 60 = 0.061616, 25.469 / 60 = 0.424483, výsledné souřadnice jsou 50.061616 14.424483
(Podobným způsobem se postupuje při přepočtu údajů v sekundách (například přečtených na mapy.cz) na údaj v minutách.)
Při přepočtu opačným směrem se zlomková část stupňů vynásobí šedesáti a dostaneme minuty.
Ano, většinou se počítají jednotlivé cifry, nejedná se o násobení.
Mockrat dekuji za rady ;o) ted uz to konecne dava smysl ;o) Preci jen vydal jsem se na multicache a bylo napsano ze to ma byt 15ct minut pesky a me to ukazalo nekam 25 km daleko ;o)
Diky, jsem rad, ze jsou tady lide, kteri poradi ;o)
Když už jsme u toho, docela by mě zajímalo, kdo vymyslel - nebo prosadil - ten matematicky a geograficky zcela netypický hybrid, který se v geocachingu používá (stupně+minuty s desetinama) a jaké k tomu měl důvody. Daleko běžnější stupně+minuty+vteřiny jsou základem všech mapových děl a většinou jsou uváděny na map. rámcích - jejich nevýhoda je ale v šedesátinné soustavě. Nejjednodušším zápisem by v našem případě byly stupně+desetiny (myslím tím tvar např. 50,123456 st) - v tomto případě není vůbec nutné počítat s šedesátinami. přesnost je docílena dostatečným počtem desetinných míst. Používaný “hybrid” nevýhodu šedesátin řeší jen polovičatě…
SmartComGPS používám taky a měl jsem stejný problém, než jsem si pořádně prošel nastavení. V Setings hledej položku “Lat/Ion display” a přepní z Degrees na Deg,Min.