V noci z 20. na 21. prosince 2007 vstupujeme do "Schengenského prostoru" a přestanou se provádět kontroly na hranicích. Někde jsem se i dočetl, že se budou moci překračovat státní hranice kdekoli, někde se ale o tom nezmiňují.
Nevíte někdo jak to je doopravdy? opravdu budeme moci překračovat hranice úplně všude? Nebo jenom na přechodech, ať už pěších nebo silničních?
Myslim si, že to je pro nás docela zásadní informace, kdy si chce člověk přeskočit potok a dojít si pro cache třeba do německa…
Hraniční přechody by měly přestat existovat, ale chtělo by to někde ověřit - patrně na webu ministerstva zahraničí. Přiznám se, že jsem ani nevěděl, že to bude už tak brzy.
(3) Za nedovolené překročení hranic se považuje
a) jejich překročení mimo hraniční přechod,
b) jejich překročení na hraničním přechodu v jiné než stanovené provozní době nebo překročení v rozporu s účelem hraničního přechodu
Tak neviem Ale mam dojem ze sengenom sa len rusia kontroly na hranicnych priechodoch, myslim ze ale podmienky prechodu hranic mimo hranicnych priechodov zostanu rovnake. Mozno by to chcelo mrknut niekde v EU prave, na to ale nemam cas a ani kapacitu
SCHENGENSKÝ PROSTOR - území států, na jejichž společných hranicích nejsou vykonávány
hraniční kontroly. Bezpečnost společně chráněného území je zajištěna harmonizovanými pravidly
pro ochranu vnější hranice, úzkou spoluprací v příslušných oblastech a Schengenským informačním
systémem.
SCHENGENSKÝ STÁT - stát tvořící součást schengenského prostoru, tj. stát, který zrušil provádění
kontrol na vnitřních hranicích a který se plně podílí na schengenské spolupráci. V současné době 15
států (staré členské státy EU - kromě Velké Británie a Irska - spolu s Norskem a Islandem).
JEDNOTNÉ SCHENGENSKÉ VÍZUM - krátkodobé vízum pro pobyt do 3 měsíců v rámci 6 měsíců
ode dne prvního vstupu na území schengenského prostoru
VNITŘNÍ HRANICE- společné pozemní hranice členských států, včetně říčních a jezerních hranic;
letiště členských států pro vnitřní lety; námořní, říční a jezerní přístavy členských států pro
pravidelná trajektová spojení. Lze je překračovat na jakémkoli místě a neprovádí se na nich žádné kontroly.
"VNITŘNÍ HRANICE- společné pozemní hranice členských států, včetně říčních a jezerních hranic;
letiště členských států pro vnitřní lety; námořní, říční a jezerní přístavy členských států pro
pravidelná trajektová spojení. Lze je překračovat na jakémkoli místě a neprovádí se na nich žádné
kontroly."
zdroj: www.euroskop.cz/admin/gallery/31/a95f0d293a52c1807df400a2a7cd4db4.pdf
Budeme moci překročit hranici všude tam, kde to bude možné a nezakáží to jiné předpisy nebo třeba dopravní značky, takže všude to rozhodně nebude. Zvláštní předpisy pro pohyb lidí, například v Národních parcích, omezení vstupu zejména pro první zóny platí dál.
Myslím, že třeba na Šumavě se nezmění téměř nic. V NP a CHKO Šumava nebudou moci lidé překračovat zelenou hranici v prvních zónách, v klidových územích a národních přírodních rezervacích.
V podstatě je to přesně tak. Schengen je o zrušení hraničních kontrol na vnitřních hranicích EU a dostáváme se tak k volnému pohybu osob i věcí po celém území všech států které k této dohodě přistoupili. A když to řeknu uplně lidově. Choďte si pak přes hranice kudy chcete, protože dnem vstupu do "šengenu" se ruší i cizinecká a pohraniční policie. B)B)B)
Ano, v narodnych parkoch, kde je pohyb obmedzeny len na znackovane chodniky, bude mozne prekrocit hranicu len tam, kde sa chodniky z oboch stran hranice stretavaju.
Konečně když půjdu po silnici 10 metrů od hranice a dalších 10 metrů za ní bude keška, nemusim jezdit 50km na hraniční přechod a dalších 50 zpátky… Ale stejně to nepůjde použít všude…například přes Moravu asi nikdo plavat nebude…
No ono, na některé kešky se dalo jít i bez kontroly oficielně. Malý pohraniční styk.
Například [cache]GCR575[/cache]
s přechodem
Loc: 49°20’44.918"N, 12°47’10.764"E
Kdysi jsem tam byl na kontrole při pochodu "Přechod Haltravy"
No tak my jsme při lovu [cache]GC152KT[/cache] taky přešli bez kontroly do SRN a zpět (snad moc neprozradím) jsme se vraceli přes starý hraniční přechod Cínovec, který působil značně opuštěně a nepoužívaně. Tak si to štrádujeme a v tom "HALT!!!" Byli tam dva, na opuštěné vartě!
Tak to se mne na třech znacích nestalo. Stál jsem tam půl dne a přecházel tam a zpět. Ona tam tedy tabule je v tom znění že je, tedy byla, že je volný přechod a že se může pohybovat asi v 50km od hranice po dobu myslím 3 týdnů. Ale moc si to už nepamatuji. A vlastně to už bude i jedno
S tímto problémem si němečtí kačeři hlavu nelámou již od 14.10.2003 - multina GCH2E0 / Center of Europe- cache je německá a finálka je ukrytá na českém území