Skrýše na mostech?

Zaznamenal jsem jakousi averzi vůči skrýším na mostech. Jak to s nimi je? Nebo se to týká jen mostů železničních?

Tyka se to vsech mostu. Stejne jako drtive vetsiny dalsich staveb, nebo prinejmensim tech “strategickych”. Hlavnim duvodem je asi to, ze nezijeme v zadnem idylickem svete, ale ve svete, kde krabice ulozena pod nosnym prvkem mostu muze zapricinit uzavreni a vyklizeni cele oblasti, prijezd specialnich jednotek a treba pyrotechniku s robotem… nebo v mene katastrofickem scenari “jen” toho, ze si na cachera pocka nejaka ochranka nebo policie… mozna to zni nadnesene nebo legracne, ale neni to ani jedno, ani druhe, takove pripady se deji. Samozrejme ze pravidla Groundspeaku jsou americka, kde je tohle vsechno mnohem citliveji vnimano… ale co si budeme povidat, u nas, alespon na oficialni urovni, je to de facto stejne… Tedy asi proto. Podle toho co ja vim. A i kdyz me to taky nebavi (jednu ze svych caches jsem taky mel sto chuti ulozit v piliri velkeho krasneho mostu, ale neudelal jsem to), jsem rozhodnuty tohle ‘ne-ne-ne’ respektovat.

A to jako vážně? On si někdo opravdu myslí, že trhavinou, která by se vešla do několikalitrové piksle, by šel zbourat most? Ti lidi jsou už opravdu úplní idioti.

Hele, ja nejsem specialista na trhaviny, ale myslim, ze nekolika kilogramy dobre umistene dobre trhaviny se v dnesni dobe most zbourat da. A jestli ne rozmlatit na kousky, tak poskodit k nepouziti, zpusobit znacne hmotne skody nebo zraneni, a rozhodne vyvolat znacny psychologicky efekt, to jde urcite.

Nedá, to je naprostý nesmysl. Jedině v americkém filmu. Co se psychologického efektu týká, ten by jistě nastal, ale mnohem větší v kině než na mostě. Ať tak nebo tak, já se zajímal o ty skrýše, když budu chtít vyhodit něco do luftu, nebudu to probírat tady.

Asi si neviděl co umí takové 1-2 kg vhodně tvarované staré dobré C4 vhodně umístěné třeba na ocelovém nosníku…

Ne, neviděl, a vsadím boty, že ty taky ne. Tedy v reálu, ne v nějakém pochybném filmu kde se hodí do několikapatrové budovy granát a ona se zhroutí v obrovském výbuchu jak domek z karet. Vhodně tvarované je co? Jediná možnost jak z toho dostat víc než marné pšouknutí je vytvořit kumulativní efekt, a to není záležitost připlácnutí plastelíny na zeď. Nesmíš těm akčním filmům tak věřit.

Co ale vídám takřka denně jsou výpočty stavebních konstrukcí. I kdybys přepálil autogenem nějaký ten nosník, žádná budova ani most ti jen proto nespadne. Mimochodem, autogen je mnohem realističtější než výbuchy - dotáhni ho k libovolnému mostu a můžeš řezat hodiny, nikdo si tě nevšimne.

Hádat se nebudu, účinek pentritové plastické trhaviny typu C4 jsem viděl (na vojenském cvičišti před 19 lety)…75 přerve kolejnici, 350 g urve tanku (vyřazené T-55) věž. Větší množství 100-200 g náloží s kumulovaným účinkem položí konstrukci staré tovární haly. Dobrou noc.

Jo. Třicet gramů propálí dvacet centimetrů oceli. To je fakt. Když se využije kumulativního efektu. Jenže takhle se nedají bořit mosty. A taky se tak neboří. Na shození budovy je zapotřebí navrtat stovky, nebo alespoň desítky děr a do nich nacpat desítky kilogramů výbušniny. A to nejde o ocelovou budovu nebo most, s těmi je to ještě horší. Nakonec co, bojte se příšerných teroristů, já vám to jenom přeju. Jdu spát.

Vubec ale nejde o to, jestli se ten most da nebo neda vyhodit do vzduchu. Jde o to, jestli existuje urcita paranoia nebo chcete-li hysterie s temito tematy spojena, jestli jsou bezpecnostni a poradkove a jake jeste slozky jako na jehlach atd atd… a vsichni zname odpoved. A dale jde o to, jestli kvuli par nesmirne uzasnym a atraktivnim kesim, ktere by na tom moste byly fakt fajn, ale stejne tak muzou byt sto metru od nej a obsahovat instrukce ‘bezte se podivat na most tam a tam, je tam neco uzasnyho, nejlepsi vyhled, sympatickej sroub, nebo cokoliv’ … tedy jestli kvuli par takovymto kesim ma cenu virit verejne diskuse, hadat se s temi zminenymi slozkami (nebo navzajem, coz je nejabsurdnejsi) a vubec proste kvuli relativnim malickostem delat vlny a pridelavat si starosti, kdyz je jich jinak stejne dost. Odpoved snad taky zname vsichni. Nebo bych tomu aspon byl rad. Jeste jsem nenasel pravidlo, ktere by bylo natolik hloupe, nebo natolik americke a k nam nenaroubovatelne, abych ho nebyl schopen respektovat. Treba jiz tolikrat propirane tabu tabaku, alkoholu, nozu atd v kesich kvuli detem… vsichni vime, ze je to lehce nesmysl, nevim jestli nejake deti samy lovi kese (bez doprovodu a tedy dohledu velkych lidi), a i kdyby, vsechny tyto strasne metly lidstva si mohou a umi opatrit jinde. Ale je to pravidlo hry, byt i jen vzdalene rozumny zaklad ma, a ja osobne se klidne bez moznosti davat do cache tyhle veci obejdu. Nezblaznim se. Ale to uz odbocuji, a nechci, aby se z tohodle stala diskuze o tomto. Tedy prosim, na alkohol a noze tady nereagujte, resilo se to jinde, tohle vlakno je o mostech :] dekuji za pochopeni, dobrou noc.

Nevim jak je to obecne se skrysemi “na mostech”, ale ukladani skrysi “pod mosty” tedy tam kde se krajni cast mostni konstrukce styka se zemi a je tam celorocne sucho a relativne bezpecno pred mudly je na zapad od nas zcela bezna praxe, skoro bych rek, ze je to hodne rozsireny typ ukrytu a i u nas je minimalne jeden takovy a nikomu nevadi, pokud vim. Takze zadna paranoia ani hysterie se IMHO nekona…

P.S. Zrovna jezdej v boulich...;)

Taky myslim, ze to neni zase takovej problem, pokud cache neni na zeleznicnim moste pod kolejnici. Rozhodne bych nejak moc nepanikaril a v klidu umistoval cache na mosty dal. Ale co treba jiny podobny stavby jako napriklad prehrady?

No já už to tu jednou psal, takže se budu opakovat. Mosty (tedy určitě ty železniční) jsou součástí dráhy a tudíž dle zákona od dráhách jsou tato místa veřejnosti nepřístupná (§ 4), porušení zákazu je přestupek. Každý most má 5 letou revizní lhůtu, kdy se musí kontrolovat vše včetně kolejnic, nosníků, ložisek, opěr apod. Lze tudíž předpokládat, že nejpozději při této revizi se na cache přijde, pokud bude uložená někde blízko jmenovaných součástí. Jestli tam zůstane je otázkou, ale myslím si že ne. Ale je to každého věc, zda-li chce porušovat zákon a dráhách či nikoliv. Silniční mosty neznám, ale domnívám se, že to bude velmi podobné.

Ono asi záleží na způsobu uložení. V Praze jsou 4 keše na mostech nebo s mosty spojené a jen Rybářská může přijít při kontrole k úhoně. Jarryho magnetická je normálně “neviditelná”, taktéž Lahovický most je v pohodě a Šamanovy waypointy na Nuseláku též…

Som len pyrotechnik so vzdelanim holivudske proveniencie, ale keby som chcel znicit most, umiestnim seriu krabiciek, nie jednu. A ako maju pyrotechnici vediet, ze ta co vidia, je jedina? Alebo ze to nie je nejaka riadiaca jednotka od niecoho vacsieho?

Uz sme sa tu s niekym bavili, kto krical, ze jeho fantazia a tvorivost je obmedzovana nezmyselnymi pravidlami :-))

Skusme ju zamerat inym smerom a je to…

Jsem ochotný přijmout riziko, že při revizi mostu mi Rybářskou kešku seberou. Při revizi jednou za 5 let mi připadá mnohem pravděpodobnější, že kešku sebere vítr či zloděj. Kdo již rybku ulovil, může potvrdit, že najít jiné místo se stejným efektem by bylo mimořádně obtížné.

Für Herr Birne: Keška je umístěna na mostě, ale je dosažitelná z lávky pro pěší, která je veřejně přístupná. Porušuji v tom případě drážní zákon?

Ne, v daném případě zákon neporušuješ. Porušuješ pouze technickou normu, že na mostě nemá být nic, krom zařízení v dokumentaci mostu a o tom byla ta předchozí diskuze.