Taky to můžeš brát jinak - jako jistou protes kešku, která se snaží ukázat krásná místa, jež jsou lidem upřena vojenským záborem. Krásná krajina opředená legendami, která jsou zapovězena a možná se brzy uzavřou mnohem víc, namísto aby se stala novým NP:(
Mimochodem si zkus představit cache "Trokavec" či "Peaceland" - jak dlouho by asi neprůstupný plot z ostnatého drátu odolal nájezdu FTF hunterů;)
Na českého trempíka nebo cachera si nikdo nepřijde, což je imho krásné.
Pravdou je, že keš je v oficiálně nepřístupném místě a že má trochu nevhodný název.
Na druhou stranu, kdo z brdských trampů nikdy nebyl ve vojenských?
Přiznávám, že jsem tam také mnohokrát byl. A maximálně nás jednou seřval hajný.
A na rakety lze narazit i ve zpřístupněných oblastech.
A teď babo raď, co s ní…
Hele Zlobr…
popíšu ti to, nejsem magor a lidi nemám potřebu mlátit.
I vojáci cvičí přes víkend, naším úkolem byla ochrana stanoviště. Přišli dva chytráci v civilu, že projdou kolem a podobně. Nejdřív jsme je vyzvali, aby opustili prostor, pak začali z dálky pořvávat a zkusili proběhnout dovnitř jako že se nebojí. Došlo na chmaty a hmaty(jak říkají policajti). Protože cvičíme s reálnýma protivníkama (třeba převlečenejma v civilu), ošetřili jsme trempíky všema postupama pro zajatce a to se jim dost nelíbilo, to mi věř.
Že to nejsou "naši" diverzanti jsme zjistili až po třech hodinkách než se vysvětlilo, že nás opravdu neměl nikdo zkoušet zrovna v sobotu.
A teď si odmysli ty blbosti o vygumavanejch palicích a řekni mi, co by se jim stalo, kdyby respektovali zákaz vstupu. Mji lidi totiž neporušili naprosto žádný pravidlo, chovali se podle standartních postupů. Právě kvůli tomu jsem proti zakládání keší ve vojenských újezdech.
Dopadová plocha je nejbližší neodlovaná keška od mého bydliště. Ihned po publikaci mne překvapily informace v listingu, že by měla být oficiálně přístupná o víkendu - vím že tyhle místa přístupné nejsou, přesto jsem si to ověřoval a skutečně přístupná nejsou. Stejně tak na místo uvedené jako waypoint pro parkování není možné bez zvláštního povolení nebo porušení předpisů dojet, a to ani o víkendech.
Na pozorovatelně kde je keška umístěna jsem několikrát byl, stejně jako na jordánské ploše, dokonce i uvnitř tamního bungru, vše samozřejmě neoficiálně. Ale je to nějakých 15 a více let - krátce po revoluci tam byl naprostý klid. Je tam moc krásně - dnes už bych se tam ale asi nevydal, pokuty jsou opravdu vysoké a kontrol výrazně více (vím o člověku kterého košík hub sbíraných kousek nad Krejčovkou směrem na jordánskou plochu stál na pokutě 3000 Kč).
Každopádně listing chybně informuje o přístupnosti o víkendech - cache legálně (bez zvláštního povolení) není přístupná nikdy.
Podle pravidel GC by tedy asi neměla na takovémto místě být - a když už, tak by listing měl o nelegálnosti přístupu informovat.
Zanechme debat zda ano či ne, nějak se vytratila původní otázka a nenašel jsem zatím ani tu odpověď…B)
Jinak na vojně jsem byl u průzkumu a často působil na podobných stanovištích nebo přímo v terénu poblíž dopadové plochy. Ano, přes pozorovatelny se střílí a lítá munice. Pozorovatelny jsou právě v dráze střelby, jelikož je to nejbezpečnější místo - teoreticky. Většinou se střelci netrefí do strany nebo jsou delší, být kratší je vyjímečný. Ano, občas něco padlo poblíž stanoviště, a ostrou (redukovanou) se střílelo tak jednou ročně, ale i dopad betonové hlavice stojí za to
Já to asi nechápu. To je takový problém dát kešku někam kde bude bez problémů přístupná, a do listingu napsat že na těch a těch souřadnicích je úžasný výhled na dopadovou plochu? Vždyť ani klasické kešky u hradů a zámků nebývají přímo v "hradní věži" nebo "modrém salónku" … Nikde přece není psáno, že tradicionálka musí být přímo uprostřed místa kterého se týká. To jako až budu zakládat cache "mostecké doly", tak musím plácnout keš přímo k rypadlu, jinak si to nikdo neužije?
Z keše umístěné mimo zakázaný prostor by mohl mít navíc dvojnásobnou radost i Leroj, protože by měl jistotu že kdo si nepřečte listing, ten přijde o výhled z pozorovatelny.
BTW: moc se mi líbí vyjádření typu "vždycky se tu střílelo jen cvičnou municí", "každé léto jsou tu mraky houbařů", apod. Díky. Teď už vím, že zatímco obtížnost terénu (sráz, skály, voda …) umím bez problémů posoudit sám, tak u vojenské střelnice s několika zákazy mi stačí podívat se jestli je tam kromě mě i někdo jiný – a když jo, JE TO BEZPEČNÉ! Juch!
Od té doby, co máme profesionální armádu se situace zřejmě změnila. Profíci prostě dělají svou práci tak, aby byla efektivní. Jo, je jich míň, jo, nepotřebují tolik prostoru ale ten, který využívají asi budou využívat na 100 procent. Budeme si muset zvyknout na to, že když někde cvičí armáda, tak se tam neleze a basta. A ne jako za sociku, kdy jsme dostali propustku na houby na střelnici u Malacek a přes nás lítala ostrá střelba. Předmětná keška je určitě založena pod dojmeme podobných letitých zkušeností. Jen si myslím. že se režim takovýchto území bude v dohledné době hodně měnit ať se to komu líbí nebo ne. Mrzí mě to, ale v tomto případě si myslím, že zrušení je na místě. Nezlob se Bentley, já taky ráda vlezu všude kde je hezká příroda, ale tahle oblast asi ne zrovna teď hned nicméně bude nebezpečná.
To PaWcz: Obávám se, že pokud se ta naše armáda opravdu "zlepší" pak si na českého trempíka nebo cachera přijde. A bude to správné.
No ono to funguje, reviewer kontaktoval autora a ten ji disabl. Chápu, že některé to štve, ale pravidla by se měli dodržovat. Také jsem nebyl nadšen, když se tu prosadilo odstranění databáze keší z POI.cz - a hlavním argumentem bylo právě dodržení pravidel GC. Chápu, že někdo chodí do těchto míst pravidelně na houby, ale jen uvažte co se stane, když tuto kešku si vyhlídne cizinec - v listingu ani prd anglicky, že to je zakázaný vojensky prostor…
Je to sice OT, ale je fakt, že když to Grady rozbalí, je to mazec velkej. Já jsem rakeťák, nám to teda taky pěkně lítá, ale Grad je super. Hlavně bych nechtěl bejt v dopadový ploše, a to ani v bunkru. Škoda, že se Army trochu nemedializuje. Sem tam vydají reklamuRenčův milionový klip) a naposledy před rokem online přenos ze cvičení Strong Campaigner 2007. Možná to ještě má ČT v archivu. Tam jsem taky hrál , ale raketomety tam byly taky. Opravdu super.
kdo si mysli, ze se tam nesmi chodit, chodit tam nemusi.
kdo chce, muze si zaridit povoleni ke vstupu.
pokud by tu kes z gc.com vykousali, primlouvam se za presun na opencaching.
ja se na to misto velmi rad po letech opet podivam, pokud zadari. mozna to taky bude posledni prilezitost k prochazce v krasnych brdskych lesich, nez se tam zacnou roztahovat gringos.
A co brání v tom se tam podívat i bez kešky? Respektive s keškou, která na toto krásné místo bude upozorňovat v listingu?
Touha po bodu? Myslím, že člověk který se na to místo rád podívá nemusí hned na tom samém místě odlovit krabičku.
A to mluvím jako člověk, který se tam dojede určitě podívat, neboť to místo vůbec neznám. A děkuji tímto autorovi, že mi to místo ukázal, byť to není zrovna ideální reklama pro tuto cache.
Kdo tam chce lézt načerno ať tam leze načerno a nese si všechny případné následky ale ať tam nejsou lidé lákáni kvůli cachi. Poslední co geocaching potřebuje je pověst pololegální nebo ilegální zábavy. (ano, dá se tam dostat i legálně ale kolik lidí se asi bude předem zajímat o to jestli je nějaké povolení potřeba a kolik jich asi vleze do zakázaného prostoru bez povolení "když už jsme sem takovou dálku jeli")
I když jsem ve většině věcí dost tolerantní, tak v tomto případě vůbec nechápu, co tu řešíte… Keška je na místě, na které je ZAKÁZANÝ přístup, to odporuje pravidlům geocachingu, ale i zákonům ČR a měla být už dávno reviewerem archivována. Nechápu ani tu podivnou dobu na dožití a formulaci, kdo chcete, ještě si ji odlovte… Nechápu, proč ji reviewer dávno nearchivoval z moci úřední.
V rámci pravidel, ať si každý dělá co chce, ve stylu "Co není zakázáno, je dovoleno." Ale tady je věc evidentně mimo pravidla i zákony.
Skutečně je sporné, oč jste se tu dohadovali. Tento prostor znám už delší dobu, pokud vojáci cvičí, prostor uzavřou a HLÍDAJÍ, pokud necvičí, o hlídku tam nezavadíš, za to tam vypukne civilní provoz jak na Václaváku. Keš není, nebo nebyla umístěná v dopadové ploše, jak někteří zde prezentují, tady název dost klame, keš je umístěna na dělostřelecké pozorovatelně, zcela jistě bez nevybuchlé munice. Než někdo vynese verdikt, mohl by se podívat, jak se situace ve skutečnosti má…
see Vojenský újezd Brdy - výlety, turistické trasy, cyklostezky
Zakázané prostory zde jsou červeně orámované. Zmíněná pozorovatelna jest východně od komunikace spojující Krejčovku a CP BRDA, značeno Hřebeny… Tak si to přeberte
Na miste samem jsem osobne byla a mohu zodpovedne rici, ze zakaz vstupu je tam POUZE ve vsedni dny! O sobotach a nedelich je vstup volny, na coz ostatne autor v listingu upozornuje.
Kdyz jsme (cca pred 3 tydny) na miste byli, potkali jsme primo na pozorovatelne lesaka, ktery nas ujistil, ze nedelame nic protizakonneho ci dokonce nebezpecneho a ze tam lide normalne chodi. Mel jen obavy, abychom mu tam nekourili a nerozdelavali ohen!
Nechapu, proc zrovna tahle keska rozbourila takovou debatu, kdyz je spousta (i novych kesi), ke kterym se jde vylozene pres zakaz vstupu (bez podminky) a nikomu to nevadi …