Presne tak, ja jsem se taky o geocachingu dozvedel z ABC.
Ale dost nechapu, proc byl vABC clanek minuly rok, a dalsi, horsi clanek tento rok. A jejda to uz je 2008, ze, tak to mam blbe.
Horsi ale byl clanek o GC v casaku ExtraPC, ktery se mi nahodou dostal do ruky.
Detailne tam popsali cestu k jedne kesi, zverejnili souradnice,vyfotili umisteni kese.
A nakonec zalozili komercni kes, ktera neni na GC.com , ale jenom v tom casaku, ze tam jsou nake kupony na predplatne.
Zajímavá informace, celkem by mi zajímal i názor toho novináře v tomto vlákně. Neposlal by jsi mu pár úrivků mailem z tohoto vlákna? Kačera asi nedoženeme. Myslím, že se k tomu nepřizná.
Stím souhlasím, kolik mudlů umí pracovat s těmi podivnýma čísly? A kupovat si GPS kvuli likvidaci 10 keším? A když si ji koupíte, myslím si že v příručkách už je popsaný Geocaching také? A použití mapy.cz? Osobně, než jsem zapsal do vyhledávací řádky správně lokalizaci, tak to bylo také pár pokusů. A nalezení keše, pokud je dobře ukrytá bez zkušeností?.. Dokážete si představit hledání multiny co jsou v článku bez vybavení?.. A naposledy, ve zjednodušených pravidlech v keších máme popis pro náhodné nálezce, proč ho tam tedy dáváme?
Už tu někdo narážel na to, že určitě plno lidí dostalo pod smrček GPS, potom asi nebude problém, aby se někdo, kdo ví o geocachingu jen to, co můžeme vidět v článku MF DNES vydal na souřadnice a vše z pokladu odnesl.
Taky se tu už řešilo (naposledy v souvislosti s GG) že souřadnice kešky, které zadáš do report formuláře na gc.com se stávají majetkem společnosti groundpspeak a neoprávněně s nimi nakládat (například tímto způsobem) se nemá.
Možná bych ten článek přeložil do AJ a poslal nějakému lackeymu :p.
Ale notak, to myslíš vážně? Kolik lidí z těch co je dostalo pod stromeček si přečetlo zrovna tento článek? A pak si našlo čas vyrazit? V mé věkový kategorii si maximálně řeknou, "zase nějaký blázni" a čtou dál. Možná se někdo nad tím pozastaví a zapřemýšlí, jestli někdo to nedal zrovna na jeho pozemek, aniž o tom ví.
A k tobě bych měl dotaz. Jsi student. Kolik tvých spolužáků, kteří nemají k této zábavě vztah, četlo tento článek? Nebo jak často si kupuješ MF aby jsi si v ní vše přečetl?
Neříkám, že souhlasím s článkem, štve mi také dost. Štve mi, že píše někdo do novin a informuje veřejnost aniž zná pravidla a základy. Bohužel, je to dnešní trend, znát něco povrchně a hned o tom psát jako největší mistr. Bohužel…
Připomíná mi to pravidla ICQ… Vše co napíšeš je majetkem firmy :D. I když některé souřadnice v článku jsou sporný. Jeden příklad: článek píše o Zámecký park Hluboká. Takovou keš neznám, na daných souřadnicích je "NIL NISI RECTUM". Možná špatně překládám, ale Zámecký park bych z toho nepřeložil. Je to tedy ta keš nebo není?
Závěr: Za sebe si myslím. Je to blbě napsaný článek, autorovi jde o to aby zaplnil pár řádek a dostal honorář.
Bát se o keše? Nemyslím si že to bude tak děsný. V Budějkách jsem zatím moc nelovil, ale jestli jsou tak dobře schovaný jako u nás, neměl by být moc velký problém. Asi bych uzavřel statistiku za měsíc. Kolik je v článku popsáno keší a kolik jich z toho zmizelo.
Bát se o geokešing? Bojím se, že se probudí, na základě toho článku, někdo "zodpovědný" a bude nám dělat problémy. V tom bych asi viděl problém.
Opravdu to je přesně tak, jak říkáš? V pravidlech na gc.com je jasně napsáno: All comments, articles, tutorials, screenshots, pictures, graphics, tools, downloads, and all other materials submitted to Groundspeak in connection with the Site or available through the Site (collectively, “Submissions”) remain the property and copyright of the original author. .
Navíc, autorský zákon chrání konkrétní prezentaci určitého faktu, nikoliv fakt samotný. Tj. pokud někdo bez tvého svolení zveřejní listing tvé keše, poruší tím autorský zákon, ale pokud pouze napíše, že na těch a těch souřadnicích je pěkná Czecho Cowboyova keš, tak je před zákonem čistý.
Zkus si to představit: o vánocích dostaneš GPS (podle HN jeden z trendů letošních vánoc), týden na to si na dovolené v Budějovicích koupíš noviny se souřadnicemi pokladů.
Na své GPS jsi si zrovna vyhledal dobrou restauraci, kde si také přepíšeš čísilka do přístroje a bez znalosti pravidel jdeš dětem pro nějaké cetky…
Zítra se jich ve škole zeptám, vzhledem k tomu, že jde o jihočeskou mutaci asi moc ne.
Tak to klobouk dolu. Já byl v tvém věku spíš v technických či přírodovědných novinách. A z 20 letech zkušeností vedení mládeže jsem se s tím nesetkal…
A jak píšeš: Zkus si představit… Dokážu si představit, že si po 14 dnech a po dobrém jídle změním souřadnice. Nedokážu si představit, že bez zkušeností dojdu na místo, najdu zašpiněný odpadkový pytel a začnu se před dětma v něm hrabat.