Zdravim,
clovek o tehle Mountfieldacke GPSce precetl par clanku (http://navigovat.mobilmania.cz/clanky/AR.asp?ARI=113311), ale prehled, co to opravdu umi a neumi, kdyz to chce clovek pouzivat na lov, nenalezen (google, forum, diskuze).
Pokud tento pristroj nekdo ma, muzete nam prosim objasnit, co v praxi jde s timhle pristrojem delat a co ne? Na navigovat.cz pisi, ze nema moc podporu pro geocaching - ale to taky muze znamena, ze nejde importovat seznam cache. Jak to tedy je? Zadani souradnic a navigace na misto funguje? Co staticka navigace, presnost, format souradnic (minuty, stupne), a prakticka zkusenost pri lovu.
Pokud jí zapneš mimo les, necháš, aby se chytla a pak do něj teprve vlezeš a není moc hustý, tak je to vcelku v klidu.
Mám eTrex Legend a Legend C - ta druhá 2x dražší s barevným displejem, ale zdá se mi, že se signálem obě zápasí stejně…
pokud chceš něco lepšího, pak jedině s čipem sirf III
ale na GC bych se toho nebál… není španá
Mam kdyztak Nokii LD-3W (se Sirf III), nicmene pritelkyne by obcas taky lovila sama a mobil to nezvladne, tak chceme najit nejaky "rozumny" reseni. Proto se vyptavam, jestli to je pouzitelne pro GC.
Jinak rychlosti to bere i pod 4km/s, spravne? .. kdyz je to GPS i na turistiku.
Použitelné to určitě je, protože spousta geocacherů tuhle mašinku používá. A rychlosti to bere i pod 4 km/h Zda to bere 4 km/s nevím, tuším že GPSr exportované z USA mají v tomto směru nějaká omezení kvůli vojenskému zneužití
Hledat cache s tím jde. Citlivost fakt není nejlepší, ale jsou lidé, kteří s Legendem našli řádově stovky krabiček.
Kromě kvality příjmu je také problém s kvalitou provedení. Po čase se odlepí guma okolo přístroje (obecný problém všech eTrexů včetně těch nejnovějších) a po čase odejde čtyřpolohové tlačítko, což je mnohem nepříjemnější než nízká citlivost a odlepující se guma.
Do přístroje se vejde 1000 waypointů (uživatelské body, které jdou přímo v přístroji ukládat, editovat a mazat. Pokud potřebuješ mít víc cachí než 1000, jde to udělat přes POI (points of interests), které se nahrávají jako průhledná mapa (návod je kdesi v geowiki).
Jinak už mě nic podstatného nenapadá, snad jen, že název waypointu může obsahovat maximálně 10 znaků, nemá možnost rošířené poznámky. Legend taky nemá možnost průměrování při zaměřování bodu. Má ale třeba speciální ikonku pro nalezené/nenalzené cache.
Jo a NEumí routovat, naviguje jen přímo za šipkou.
Formát souřadnic a přesnost je standardní. Statickou navigaci ruční outdoorové přístroje nemají a Legend ani nemá takový přijímač, aby ji někdy potřeboval.
Zkrátka, jde to, používá ho hodně lidí včetně mně, ale občas to i dře
km/h (samozrejme)
Stejne dobry jako popis, ze tahle GPS neni vhodna pro paragliding.
"Jo a NEumí routovat, naviguje jen přímo za šipkou" - ted si nejsem jisty co si predtim predstavit. Sipku smerijici od me pozice k cili (viz HandyGeocaching)?
Jasně. Novější GPSky s pořádnou mapou umí i vypočítat trasu po silnici a pak podle ní navigovat, tak jenom, že tohle starý Legend neumí. Jen ta šipka ukazující při pohybu přímo k zadanému bodu.
Coz je naprosto dostacujici (v mem pripade).
Aspon je sranda, kdyz jdete hledat cache, po 1km dojdete pred zed u hradu a zjistite, ze jste na spatne strane.
Junior má tuhle GPSku od Bédi Trávníčka, ale bez software… chci se tedy zeptat, jak lze data nahrávat do GPSky, dá se někde stáhnout free soft? Data mu připravím v GSAKu (v jakém exportním formátu??), ale čím a jak si je nahraje do mašinky? Díky za radu.
Z GSAKu je můžeš nahrát do Trávníčka rovnou GPS->Send waypoints…
Já to teda nejprve exportuju do MapSource, protože ještě nahrávám mapy, ale funguje to normálka.
Jednoduchý freeware program, který umí nahrávat a stahovat waypointy, trasy a tracky, je třeba EasyGPS.
V pohodě přechroustá .gpx a .loc a má navíc jednoduchou podporu pro cache.
S tím že je mechanicky blbě udělaná naprosto souhlasím, navíc má pomalej procesor a strašně dlouho bootuje. 8MB na mapové podklady je sice dost málo, 1000 bodů ale naprosto stačí a jako problém to nevidím. Citlivost a rychlost locknutí satelitů mi špatná vůbec nepřišla, a to ani ve srovnání s high end Sirf III modely (GPSMap 60CS). Na geocaching je Legend plně dostačující, jako asi největší omezení vidím absenci "Description" u waypointů, a omezení jejich jména na 10 znaků, to je fakt nepříjemný.
Pokud ti to x za CS jen vypadlo, tak ok, jinak CS bez x má podobný přijímač jako Legend, ne Sirf.
Já srovnával také s 60CSx (přímo v terénu pohledem na displej) a s mediatekem v GPS evolve taky v terénu i staticky se záznamem do počítače. Citlivost přijímače v Legendu bohužel opravdu je mnohem (možná i řádově) horší než u přístrojů s novými chipsety (Sirf3, Mediatek) a to je zcela objektivní závěr.
Dokonce je horší než u několik let staršího modelu od Magellanu (Magellan 315)… taky srovnáváno přímo v terénu. (vše zároveň a za stejných podmínek)
Není to zcela nepoužitelné, na hledání keší to ve většině případů bohatě stačí, ale občas je to dost na obtíž a občas to nepoužitelné je (z vlastní zkušenosti, kdy jsem se potřeboval zorientovat ztracen v hustém lese na Ukrajině a signál prostě nebyl široko daleko).
Taky je potřeba brát v potaz, že schopnost chytnout signál aspoň ze třech nebo čtyřech satelitů závisí také na jejich momentální konfiguraci na obloze, takže někdy mohou být problémy větší, někdy menší.
edit: A taky závisí např., na které straně kopce se člověk zkouší chytnout, v našich zeměpisných polohách je na severní obloze dost velká oblast, kde družice nejsou… nikdy.
Můžeš si pochopitelně nechat zobrazit i vektorovou čb mapu (nahranou předem ze zakoupeného TOPO50 z PC) a vidíš, kde jsi a průvodič k AKTUÁLNÍMU bodu. Ale změna zvětšení a posuvy mapy při případném hledání jsou pomalé. S mapou si můžeš nechat navigovat i na body zájmu v ní obsažené (obce, hospody, obchody, benzinky) ale vyjma obcí je síť bodů zájmu dost neúplná a zastaralá.