Tak jsem se na ten stroj dival… Každej máme jiný potřeby, takže jen za sebe:
Montana je rozhodně krok dopředu, pro mě osobně moc velký přístroj… Pro mě ideál je jeden stroj na všechno, vlastním necelý 2 roky Oregona 550, kterej naprosto splňuje moje potřeby včetně občasnýho WIG, takže spokojenost - samozřejmě jsou věci, který by se daly zlepšit - to jde vždycky… A budoucnost - jedna krabička na všechno, takže dokud O550 neroztřískám, klidně si i několik let počkám na krabičku, která bude přiměřeně velká, bude navigovat i telefonovat, bude mít zvýšenou odolnost a alespoň 1 den výdrž batrie při plným využití… Takovej odolnej mini smartphone, on s tím nějakej výrobce přijde, nemám strach…
A opencaching zatím vůbec neřeším - v ČR je tolik GC krabek, že při mým tempu lovení mám minimálně na pár let o zábavu postaráno…
Mau Loftin, oni to ale zřejmě přestanou podporovat i u jiných budoucích modelů, takže myslím že je namístě se ozvat.
Až ti doslouží colorado, budeš koukat po něčem jiném.
S474N: No von Garmi si právě uvědomuje, kdo jsou jeho hlavní zákazníci. Proto je Montana Geocaching-friendly: paperless…
Sice se to po klinutí na odkaz ve srovnání zabývá jen Opencachingem,ale ta podpora Groundspeak geocachingu je jistá. Zas takoví blbci v Garminu nejsou aby si pod sebou podřízli takovou větev.
Podpora Wheriga není. Pro určitou skupinu lidí to je mínus (já mezi ně nepatřím).
Wherigo musíš chápat jako uplně jinou hru než je Geocaching, ikdyž ji provozuje Groundspeak. Do prostředí Geocachingu se dostala jen díky tomu, že autoři ke hře přidali cache, kterou si člověk pak může najít a zalogovat. Ale původní myšlenka Groundspeaku to podle mě nebyla.
No a protože je Wherigo takřka mrtvé a né každej Geocacher wherigo hraje.tak ho tam prostě nedali. i tak jim zůstane hromada NEwherigo kačerů, potencionálních zákazníků.
Já je neobhajuju. Je to blbost. Když už to měli v předchozích modelech, tak to podle mě není zas takovej problém implementovat do dalších.
Třeba až těch wherigovech přibude dost na to, aby to Garmin zaujalo,tak se to zas vrátí. No a řeba jim to taky típl Groundspeak, že v navigacích používaj jejich výtvor, berou za to prachy a neplatí žádný licenční poplatky.l..kdo ví…
Podpora WIG tam není především patrně proto, protože na WIG si dělá papírově nárok GS. Jaké jsou vztahy mezi Garminem a GS víme.
K novému modelu, zklamání, zklamání a ještě jednou zklamání. Uvažoval jsem o něčem novém, ale toto rozhodně ne. A to jsem dokonce z těch, kteří nejraději loví tak, že ani nevystoupí z auta.
Vždyť je to těžké jako kráva, o skladnosti ani nemluvě, už vůbec si nedovedu představit nosit to v kapse (natož v zadní, u riflí).
O praktičnosti zacházení s tím bazmekem - kvůli každé keši to vyrvat ze stojánku, kdy obzlášť při větších výletech - kombajnech - to dostane pěkně zabrat. O dopadu takovéhoto chování na životnost baterií ani nemluvím.
Kladu si tedy otázku, pro koho je ta půlkilovka určena ? Pro řidiče ? Zde jsem viděl již mnohem hezčí navigace, i od Garminu, včetně TV, nebo pro turisty, geocachery ? Patrně Garmin žije v přesvědčení, že tahat čím větší a těžší krám, včetně dodatečných baterek navíc, bude tou správnou přidanou hodnotou pro kačery na jejich toulkách přírodou, kdy po většnu času sledují na displeji pouze šipku s ubývajícími metry…
Ještě bych doplnil, cena přestřelená, a foťák… na dokumentační foto přes plastové sklíčko dobré… ale větší zázrak bych ani přidáním pixcelů nečekal.
Jestli by místo breku u Garminu nebylo pro trh s navigacemi rovnou přínosnější dostat k nám DeLorme nebo Magellan. Hlavně tedy jde o mapy, dostat sem přístroje už by takový problém nebyl:)
Ono nejde ani tak o brek, jako spis o hrozbu, aby si Garmin uvedomil, kdo je znacnou casti jeho klientu a ze si s nimi nemuze delat uplne co chce.
Jinak dostat sem pristroje by problem nebyl ale jen v malem, zajimavejsi by bylo oslovit primo ty vyrobce, aby tu otevrely oficialni zastoupeni … Ale to jsou zatim jen teoreticky uvahy. Nicmene uz na tom pracuji, drzte mi palec.
2 kapsa: Ano, ano, prosíííím, mám sice O550, ale Magellan eXplorist ve vyšších řadách, to je láska na první pohled. A kdyby k tomu byly mapy aspoň jako TOPO Czech Pro, tak si udělám radost snad hned jak bude k mání.
Dik za podporu, o to prave jde - mam taky Oregona a jsem s nim zatim vicemene spokojen ale nerad bych se dockal okamziku, ze to Garmin proste prestane podporovat …
Jo ten Magellan vypadá suprově…to je fakt
Ale zpátky k Montaně. Já to asi nepochopil s těma baterkama.
Někde píšou 16 hodin na akumulátor a po vložení baterek se to prodlouží až na 20 hodin. Někde zas píšou 16hodin akumulátor a 20 hodin baterky.
Tak jak to je?
to jako že akumulátor vydrží těch 16 hodin a baterky jen další 4?nebo to je 16 pro akumulátor a 20 pro baterky?
Ne:-)
Ja ti nevim jak ostatni, ale ja se nechavam navigovat i po silnici v aute kdyz jedu za keskama a to si tak nejak u rastrovejch map stazenejch nekde z googlu nebo jineho zdroje neumim prestavit…
Jinak magelana (nejaky vyssi model) jsem drzel v ruce a zarizeni je to pekne. Ovsem bez mam podle me nanic.
Tak jsem neodolal a podíval jsem se pořádně na specifikace.
Ano, je těžší, taky má o palec větší displej. Píšou, že je i lepší než 550ka.
Na slunci čitelný je, přímo napsáno.
váha vyšší o cca 100g při použití li-ion, o cca 150g při baterkách
spotřeba je jasná. Nedá se porovnávat spotřeba 550ky na baterkách s menším displejem a 650ky s li-ion.
akumulátor vs. tužkovky: Třeba v Americe vyloženě vyhledávají GPS s vestavěnou baterkou - nemusejí kupovat tužkovky. U nás je to úplně obráceně. Líbí se mi, že Montana může obojí.
v principu se mi líbí o hodně větší paměť. Přístup na ni je rychlejší, než na SD kartu a to považuju za výrazné plus
je jenom o 100USD dražší (oficiálně) než 550ka. To je o 16%! Je to hodně za novinku?
na světě nejsou jenom kačeři, ale taky horolezci, námořnící, turisti no a ti přivítají jiné funkce než my.
Neletím hnedle si ho koupit (mám Triton 1500 a zatím spokojenost), ale kdyby mi ho někdo vyloženě nutil
Jarous1: super, takze displej stejnej jako O550, orezany WIG, velky jak krava, tezky jak krava a nakonec predrazeny jak krava. Nevim proc, ale nejak na tom nemohu najit pozitivum.