Jak jednoduse transformovat 12v na 3 popr 1,5v?

Jak chceš aby ti zenerka stabilizovala bez odporu ? Leda bys ji zapojil do serie (v závěrném směru), ale to pak není stabilizace, ale snížení napětí o pevně dané zenerovo napětí.

Jak psal gerdik, nakonec bude nejrozumnější dát tam velkýho buřta a jednou za 2 měsíce ho vyměnit :smiley: nebo kliku a dynamo.

to už se nemuže připojit zenerka paralelně ke zdroji a spotřebiči?

Ale může, co by ne…pokud chceš vyrobit topení (teda na chvíli než shoří).

Zatím to tady nepadlo, ale existují prvky nazývané DC-DC měniče (converters) - stačí zadat do google. Jedná se o prvek používající pulsní regulaci s účinností okolo 70 procent. V praxi to znamená, že máme-li odběr na 3V dejme tomu 10mA, pak je odběr na 12V někde okolo 4mA (tedy menží než odběr spotřebiče). Cenově se to pohybuje v řádu jednotek stokorun (od 100 nahoru). Rozměrově je to velmi malá součástka (orientačně 20x10x10 mm). Je vhodné zvolit model s co nejmenším výkonem - účinnost je potom vyšší. Pokud se nepletu, nejmenší výstupní napětí jsou 3 volty. Pokud by bylo potřeba napájení 1,5V, stačí dát do série dvě křemíkové diody (úbytek 2x0,7V=1,4V).

Ale padlo, vzdyt o tom celou dobu mluvim… pulsni menic! Jenze to mezi tema zenerkama nejak zapadlo.

ok už sem potichu, ale budu s k tomu asi muset vrátit, bo mě to zase začlo zajímat.:wink:

Ano DC-DC konvertor je také volba. Jen je třeba najít takový, jehož vlastní odběr nebude větší než připojeného zařízení (tj. několik mA) Pak je třeba vzít v úvahu cenu konvertoru, cenu Pb aku, předpokládanou živostnost zařízení a porovnat, zda přeci jen nebude levnější suchý článek :smiley:

Suchy clanek? Tech jsou plne noviny! :smiley: (Pardon, ale neodolal jsem.)

No já bych taky řešil problém suchým článkem. Popřípadě bych se zamyslel nad tím, jak to spínat až v okamžiku, kdy je to potřeba. Já tak jednu keš řeším a už pár měsíců jede. Ale neznám podrobnosti, tak nemohu poradit.

jen prispeju svou trosickou do mlyna, resim neco podobneho na jednu kes a doresil sem to tak, ze podminka na odlov bude mit u sebe baterku (monoclanek) preci neni problem napsat, vemte si sebou baterku 9V a monoclanek 1,5V a vlozte jej na oznacenem miste…?!ale nevim oc presne jde…takze jen navrh…:slight_smile:

Mno… ty dvě napětí by šli udělat poměrně jednoduše pomocí děliče :slight_smile:

Ako seriovy stabilizator/resp. delic napatia/ sa da vyhodne pouzit aj LED dioda , niektore maju ubytok aj 3V - niektore vysoko svietive funguju uz od jednotiek miliamperov…

No, do oloveneho akumulatoru bych nesel, v zime muze delat trochu problemy, ale nejake AA s vysokou kapacitou by stacilo a pokud ne, daji se zapojit paralelne. :slight_smile: Hlavne odpadne ten problem s menenim napeti.

Spojovat aku paralelně :o, no já nevím, do toho bych nešel. Sna d jedině přes diodu, ale to přijdete o cca 0,7V. Pak jedině schotkyho diody, ty mají menší úbytek.

Ještě je tu možnost (pro pevnou instalaci) použít louhové akumulátory. Je to hodně stará technologie a blbě se to shání, ale ty články jsou samostatně po 1.2V (skládaly se do baterií) a jeden takový článek měl od 10Ah do 160Ah. Životnost je neuvěřitelná - v provozu leckde jsou ještě dnes a stáří mají desítky let.

Kdyby někdo věděl, kde by se daly sehnat, tak dejte vědět - taky bych jich pár využil.

Kdysi jsem měl 2 kousky na žhavení při startování modelářských motorů. Bohužel už je nemám.

Teď koukám, že se ještě vyrábějí. Ale říká se jim Alkalické akumulátory.

Pokud mě pamět neklame, měl jsem jich pár na vojně do radiostanice R-109. V nich je snad hydroxid draselný (pěkný sajrajt), ale faktem je, že jejich životnost je neuvěřitelná.

Ano - hydroxid draselný, případně sodný.

Další možnost jsou nové akumulátory cyclon, které mají 2V na článek. Stačí zadat do vyhledávače "akumulátory cyclon". Ale levné to není. Aby vydržely v uvedené aplikaci rok, chtělo by to 2ks 25Ah, což už bude za 2500 Kč.

Pokud už ten olověný akumulátor máš, tak bych tam zkusil dát LF 33 CV pro stažení na 3V a na těch 1,5 V bych to dál srazil zenerkou. Máš to jen dvě součástky za pár korun, ty běžně používané kondenzátory kolem nepotřebuješ, neboť máš stejnosměrný zdroj. Je pravda, že to není moc efektivní, ale řešení má tu výhodu, že zařízení pojede i když akumulátor bude hodně vybitý a jeho napětí klesne, možná to pojede ještě při 5 voltech na svorkách akumulátoru.

To zni zajimave - to muzu vyzkouset. K zapojeni: na Vin dam plus na GND minus jo? Ta zenerka ma jake zapojeni? - a da se vubec sehnat - co sem se ted dival tak nejmin je 0,5w 1V nebo 2,4V - kterou?

Díky moc.