úvod: Koupil jsem si mapy topo50 od Picodasu. Nejsou to špatné mapy. Musela to být děsná práce, kterou bych dělat rozhodně nechtěl. Nicméně některé oblasti mají svoje mouchy. Most přes železnici o 50m jinde, na místě žluté je ve skutečnosti zelená a modrá po které už hodinu kráčím tm vůbec není. Lesní cesta, která je na mapě ve skutečnosti neexistuje, zato hned o kus dál je pěkná asfaltka stará minimálně 10 let, ale topo50 o ní nemá ani páru. Připadá mi to, jako by použitý základ pro mapy pocházel tak z konce války…
stať: To mne přivedlo na myšlenku vypomoci si v některých místech sám. Ale moc toho o mapách a jejich vytváření nevím. Už jsem tu narazil na odkaz na program Mapwel s jehož pomocí se tvoří vektorové mapy. Děsná piplačka, pokud nechcete pochodovat zbytek života podle přesné mapy jen okolo svého domu nebo chalupy. A tak jsem uvažoval, jestli je možné do GPSky (Garmin eTrex Legend C, abych byl přesný) vytvořit a nahrát mapu nevektorovou - tedy bitmapovou. Naskenovat, dát jí souřadnice, aby “seděla” a uploadnout. Je takové věc možná, nebo je to totální ptákovina? A pokud to jde, víte někdo jak? S jakým sotwarem?
závěr: Možná jsem úplně vedle, tak mi kdyžtak vynadejte, nebo mě ignorujte. Ale bylo by to fajn, ne?
Určitě by takovou mapu šlo ručně vektorizovat, otázkou zůstává ochrana autorských práv. Pikodas má v topo50 opravdu chyby a snad by do konce tohoto roku měla být nová verze založená na nových datech (Pikodas podklady nakupuje).
To že občas chybí nějaká cesta mi zase tak moc nevadí. Vadí mi, že v mapě nejsou zaneseny všechny železniční stanice, že popis nádraží začíná “Železniční zastávka…” a na vlastní název vesnice (to stejné platí i pro autobusáky). Železniční trať leží většinou 50 - 200 metrů jinde, než kde ji předpokládáš… (Zajímavé je, že je rozdíl mezi topo50 a 10r. Nejen v množství silnic, ale taky v jejich zakreslení).
Pokud chceš používat bitmapy, je snad nejjednodušším řešením PDA s vhodným softem (PathAway, OZI apod.) připojená ke GPS.
Mimochodem, před pár dny vydal Picodas novou verzi silničního Atlasu. Na první pohled mi připadá že aspoň v Brně je teď správně zakreslená spousta jednosměrek, atd.. Pro registrované uživatele by měl být upgrade zdarma. Třeba vydají časem i aktualizovanou TOPO50. A nebo oba produkty sloučí (to by mi připadalo nejrozumnější).
Mne routovala 10R i na cestičkách v parku v Kopidlně, při příchodu k Black Goat, Blue Field. Bylo to docela humorné, jak se snažila, abych nešel nejkratší cestou přímo po trávníku
Mam taky mapu TOPO 50 CZ a kdyz jsem ji koupil, tak jsem kazdy tyden posilal chyby do picodasu. Jak jsi zjistil tak nejvetsi chyby jsou ve vedeni zeleznic (Prazsky semering je posunuty az o 500m a na mnoha mistech je chyba cca 100m) ale s tou chybou se da zit, kdyz o ni vime a vime ze bude jednou opravena. Turisticke cesty tez mnohdy neodpovidaji, ale nejak jsem se naucil jit cestou necestou, tak mi to az tak nevadi (psal jsem jim o tomto nedostatku a navrhl jsem jim aby pri soubehu znacek psali “c/m/z” jako cervena - modra - zelena). No a ty lesni a polni cesty, to je zivot, stare mapove podklady (ale je rok stara mapa stara nebo nova?) a neustale pretvareni krajiny. Jinak piste picodasu chyby ktere najdete v terenu, ja jsem uz nejak trochu rezignoval, jelikoz jsem si pripadal, ze hazim hrach na zed. Jak pise Tom Klicnik, tak mi v posledni dobe taky vadi, ze mapa neobsahu vsechny zeleznicni zastavky a u tech co obsahuje se zobrazi: “Zeleznicni stanice Pr” a ja zas vim ze jsem v Pr… a ze si musim tu zeleznici najit v papirove mape a pritom by stacilo napsat “Zel.st Prerov” kdyz uz mame tak malo pismenek na GPS a doplnit ty ostatni stanice z te tisicovky stanic v nasi republice. Nu coz zas napisu sve propominky picodasu a budu pouzivat mapu v tom stavu jak je (jinak velmi povedenem).
Venujte radsi usili hledani chyb v mape a jejich predavani do picodasu, oni jsou odbornici a nalezene chyby mohou opravit pro vsechny uzivatele teto mapy.
Vidím, že se vám téma zalíbilo. Nicméně, pořád jsem se nedozvěděl, jak je to s těmi NEvektorovými mapami. Co se ochrany autorských práv týká, jak tu někdo zmínil, tak to by snad nebyl problém. Mapy bych si musel tak jako tak koupit a pak teprve naskenovat. Pokud bych to neprodával dál, tak by to mělo být v pohodě. Pořád ale nevím, jestli je něco takového vůbec možné.
Kdyz jsem si koupil TOPO50 (to byla jeste verze 1), byl jsem nadsenej. Prubeznym pouzivanim moje nadseni pochopitelne polevilo, i kdyz uznavam, ze udelat celou republiku je obrovska prace, nepamatuji si, ze bych se kdy z nejakeho vetsiho ci mensiho vyletu vratil s tim, ze tentokrat to sedelo.
Upgrade na verzi 2 se asi opravilo hodne silnic a pribylo tam strasne bodu (a narostla velikost dat), co jsem ale opravdu nepochopil, ze mapa urcena pro turisty, nema vlakove zastavky. To je podle me v takoveto mape neodpustitelne! Dalsi velka perlicka je, ze si sice muzu najit dalnicni sjezdy a cerpaci stanice, nemuzu si ale v bodech zajmu najit kempingy, pritom v te mape jsou, jenom je clovek musi hledat na mapicce posouvanim a prekreslovanim… no vdyt to znate. Takze je to stejne odvozenina od silnicni, meli by to sloucit a basta.
Na pocatku jsem hledal nejakou picodasi sbernu chyb, nejakou oznamovatelnu - bug report, ale marne, nevim jak to maji ted, ale psat maily bez odezvy, to nikomu dlouho nevydrzi.
Ja jim tam posilal ohledne 10R vsechny nalezene chyby a nesmysly uz od dubna a na kazdou informaci mi odpovedeli. Ale je fakt, ze pres prazdniny jsem jim nic neposilal. Pouzival jsem normalni kontatni mail a odpovedi mi chodily od konkretni osoby (primy kontaktni mail tu ted nemam), takze pak bylo mozne posilat pripominky i primo.
Vim ze lide z Picodasu sleduji poctive diskusni forum “Vse o GPS” na Pandore (http://pandora.idnes.cz/conference/gps-cz). Mozna i tam by se daly chyby posilat, aby to videli i ostatni uzivatele map, pripadne zalozit jinou jen o tomhle. Pro slucovani Atlasu10R a Topo50 bych nebyl a doufam pevne, ze to opravdu neudelaji (:-P)).
Taky jsem jim posílal mail (s popisem chyb v mapě) na kontaktní adresu kterou jsem našel u nich na webu, a odpověděli mi. Dokonce celkem podrobně, takže teď aspoň už vím že vektorová data si zpracovávají sami, ale routovací podklady mají od extra dodavatele.
No, mě připadá jen trochu nelogické, že v obou mapách (Atlas10R i TOPO50) je obrovské množství shodných dat, a rozdíly mezi mapami jsou (z mého uživatelského pohledu) jen v možnosti autoroutingu, v TOPO vrstvě, a v turistických značkách. Chápu Picodas, že routovatelnou mapu nechtějí prodávat za stejnou cenu jako obyč., a že se to dá vyřešit jen samostatnými mapovými produkty, ale potěšilo by mě kdybych s jistotou věděl, po které mapě sáhnout když potřebuji znát lesní cesty (jednu dobu to byl Atlas10R, teď je to myslí spíš ta TOPO50), atd.
Chyby posilam na e-mailovou adresu picodasu, kterou maji na uvedenou na mape a internetu. Musim tez rict, ze mi vzdy odpovedel konkretni clovek. Jinak ty chyby uz posilam cca 1,5 roku a konkretni reakci na muj podnet jsem zatim nezaregistroval a taky necekal, jelikoz predpokladam, ze si vse museji overit abych tam nahodou nezanasl nechtene chyby. Ten 1,5 roku beru jako prilis kratkou dobu pro opravu takoveho rozsahleho dila jako mapa TOPO 50. Jinak jsem s mapou TOPO spokojen, vetsinou mi na lesnich krizovatkach pomuze.
Ja naopak dnes po upgrade 10R na verzi 5 k memu uspokojeni zjistil, ze vsechny me pripominky ohledne nepresnosti map (Davle, Pardubice,…) a dokonce i routovani (napr. v Praze pres podchody a schody pro pesi, v Pardubicich chybne routovani z 37 na 2, routovani pres lesni cesty se zakazem vjezdu (za Krhanicemi),… ) byly v teto verzi opraveny. Diky teto positivni zkusenosti budu objevene chyby na Picodas odesilat i nadale.
Otazkou zustava, zda tyhle konkretni opravy byly diky mym upozornenim, nebo na to prisli sami
Než dávat šílených 10000,- Kč za 2 nepřesné mapové produkty, které jsou vázány na sériové číslo GPSky a ta když vám odejde, nebo ji ztratíte, tak platíte znovu (je to navíc zřejmě nezákonné, pokud byste pičoďas žalovali, máte dobré šance získat peníze zpět), tak bych spíš navrhoval zřídit Veřejně Prospěšnou Společnost, sdružit kapitál a třeba ve spolupráci s gps-maps.info najmout kartografa, který by nám mapu udělal. Je nás už skoro 1000, řekněme že polovina z nás má mapovou GPS a polovina z nás by o to měla zájem. To je jen mezi námi cca 250 lidí. Kdyby každý dal do společné pokladny 2000 Kč, máme půl melounu, s tím už se dá ledacos podniknout. Vytvořil by se jednoduchý systém webového sběru tracklogů a ty by mapu zpřesňovaly. Navíc bychom třeba mohli získat nějaký grant od Zemědělství nebo Místního rozvoje. A naše supermapa by se případně dala i prodávat, takže by nás nakonec nemusela stát ani kačku. Myslím, že je na čase se trošku zorganizovat, mohli bychom si pak dovážet levné přístroje z USA, mít vlastní mapy, třeba i půjčovnu přístrojů pro začátečníky a chudší z nás, a tak trošku rozhýbat ty napapané kapitalisty, co si myslejí, že je budeme živit.
Kdyz to vezmu JEN z hlediska financi - pul melounu takto sesbiranych by sotva stacilo jen na vyplatu jednoho katografa na 6-9 mesicu a vsechny mozne dane z podnikani, natoz na investice a vydaje do sberu dat. To je prilis naivni predstava a tudy cesta nevede. A vytvorit presnou mapu z niceho (mnohe mapy na czfree jsou daleko nepresnejsi) neni otazka pul roku, ale mnoha let a pak je navic potreba neustale provadet opravy a zmeny, jak se meni realny stav. Tohle vzdy nejake penize stoji a mne nepripada, ze by mapy od Picodasu byly odflaknute, nebo predrazene… na ceske pomery (tzn. s kalkulaci na mozny cilovy pocet zakazniku v CZ)
Myslim, ze taky je mozne v nekterych pripadech koupit licenci jen na jeden pristroj, pak to vyjde levneji. Takto jsem si poridil prave 10R
No jsou to velke penize i nejsou za mapu republiky. Radsi bych tu praci s tvorbou mapy nechal na odbornikach. Jen kvalitni mapovy podklad pro tvorbu vektorove mapy prijde na cca 500 000,- Kč a ten nikdo zadarmo neda a na tom se teprve musi vytvorit mapa a ta se musi neustale udrzovat. Myslim ze ty mapy z picodasu jsou docela povedene i kdyz maji sve mouchy (ale co nema sve mouchy). A hlavne je vule je neustale vylepsovat a udrzovat. Rocni obratka aktualizace je u mapy az moc casto a radsi pockam, aby se odstranily vsechny zname chyby.
Pokud si koupim papirovou mapu republiky 1: 50 000 tak ma cca 80listu po 79,-Kc a to dela 6320,-Kč, ja jsem ji kupoval pred lety a to stala cca 3500,-. Takze je tech 4000,- za aktualizovanou digitalni mapu hodne, kdyz papirovou neudrzovanou koupite za 6320,-?
Predpokladam ze stavajici uzivatele budou mit dalsi upgrade se slevou.