Mapy CR a Ortofoto CR

Tak jsem na netu nasel zajimavy stranky s mapama CR pro OZI a TTQV:

http://rapidshare.de/users/U4RFOH

Jsou tam mapy CR (vypada to jako 1:15000, i kdyz je tam uvedeno 1:25000) a dale se tam postupne objevuji Ortofoto mapy (vypadaji velice slusne, stejny jako na Mapy.cz)

Díky za velmi zajímavý tip, už to sosám, jsem mapovej maniak :slight_smile:

Je to jistě fajn odkaz, jen pochybuji, že jsou to opravdu free mapy…

To na tom webu není bohužel napsáno, ale až je stáhnu, tak to zjistím…

Ja jsem cast stahnul vcera v noci a vykoukla na me jakasi cerna plocha. Sice dobre zkalibrovana, ale cerna. Tak nevim, co delam blbe. Byl to soubor C10azD8.ZIP

ide o nelegalny obsah.

Na mapě stojí - Published by Cenia (C) MO CR, jejich portál najdete zde http://geoportal.cenia.cz/mapmaker/cenia/portal/
Obsah je teda jasný, je to ale nářez, mapy jsou opravdu kvalitní…

A muzes mi rici z jakeho duvodu (nebo jak jsi k tomu dospel). Na webu Cenie jsem nedocetl, ze bych si nemohl ulozit mapu jako obrazek a zkalibrovat si ji pro OZI…

Jistě, nevidím taky na těch mapách nic nelegálního. Nikomu není zakázáno stáhnout si mapu - obrázek z netu a složit ji do mapového celku, který zdarma pustí do světa. Naopak, klobouk dolů za tuhle práci.

Nevim, pravnik nejsem, ale prijde mi to legalni, popr. moralni asi tak do chvile nez to jakkoliv upravene zacnes cpat na net. Zas ale abych nekazal vodu a zatim pil vino, ja mapy z tohohle serveru zkalibrovane v OZIM pouzivam vlastnim pricinenim uz dva roky. Prace je to dost, zvlast v takovemhle meritku… prinejmensim s napsanim programku.

Tak koukam ze se moje dilko dostalo az sem… No a jak se vam libi.
Jinak ctverce Ortofoto upladuji pouze na pozadani [email protected]

To opravdu ne. Zakázáno je ji poskytovat ke stažení, alespoň je to tak myslím někde definováno v autorském zákoně :slight_smile:
Já bych si ji rád stáhnul, ale rapidshare je nevhodné místo, protože kdo je za nějakou proxy, má smůlu. Chtělo by to jiný server.

Nevydava to za svoje dilo, nepozmenil ochrane znacky, nechce za to prachy, jen se zmenilo misto ulozeni :slight_smile: Dle meho nazoru v poradku.

Kdyby to bylo tak jednoduché :slight_smile: . Ale není. Zkus to takhle vysvětlit prokoušovi a uvidíš. Jen se divím, že se k tomu autor ještě podepíše. To asi aby bylo jasno.

Tohle je uvedene na serveru geoportal CENIE:

Vítejte na stránkách mapových služeb Portálu veřejné správy (dále MS PVS), které jsou vstupní branou k tématickým (oborovým, resortním) územně vázaným informacím pořizovaným z rozpočtu České republiky. Zveřejňované mapy a tematické mapové vrstvy jsou celoplošné, obsahově garantované, aktualizované, metadatově popsané. MS PVS primárně využívají státní mapová díla, státem garantované a udržované registry, tématické sady a databáze.
Cílem projektu MS PVS je sdílení co nejširšího spektra dostupných datových zdrojů a jejich ucelená publikace. V současnosti převažují tematické vrstvy z oblasti životního prostředí a geologie. Aktuálně připravujeme sady z oblasti dopravy, zemědělství, apod.

Oceníme Vaše případné náměty a připomínky, které zasílejte na kontaktní e-mailovou adresu mapových služeb.

Mapové služby pracují v testovacím režimu.

Neni (nebo alespon jsem ho nikde nenasel), zakaz dalsiho sireni mimo tento portal verejne spravy. Rad bych opravdu vedel jak je to s temi autorskymi pravy. Vysvetli, objasni mi to nekdo???

Dal jsem si s tim dost prace, ale nerad bych siril ci poskytoval nelegalni (autorsky zakon porusujici) dilko.

Dekuji za odpovedi…

Proboha neblázněte. Jakýmu prokoušovi… Ta data na mapovém serveru jsou nechráněná autorským dílem, jsou poskytována free (není to žádný placený přístup) a tudíž nikomu nevzniká žádná škoda ani ve znění autorského či jiného zákona. Tudíž se nejedná o přestupen ani o trestný čin atd. atd.

to, ze to je nelegalny obsah, som napisal ja. nestahoval som tie mapy, ale nedavno som tam videl iny podobny komercny balik map. je to moj omyl.

nedokazem posudit, ci je OK, ked siris mapy, ktore niekto iny vytvoril, je na nich copyright, ako to uz niekto nado mnou citoval, ale nie je tam zakaz sirenia.

Já tam hlavně vidím jen jakousi černou plochu, sem tam s bílými proužky. Kde dělám chybu? Stáhnul jsem, rozzipoval jsem, zkusil otevřít v OZI

Ja jsem na tom stejne.

To, že je něco chráněno, neznamená, že to tam musí být explicitně uvedeno. Zatím nejsme v Americe, kde se musí v návodu uvést, že kočky se v mikrovlnce nesmí sušit. Každé autorské dílo je chráněno zákonem ať je to v něm uvedeno nebo ne, a to od okamžiku vzniku, a mapa autorské dílo je určitě. Když si z TV nahraji film a budu jej pak dál distribuovat, tak je to porušení práva přestože v TV nebylo uvedeno, že to nemám dělat.

Mapa vznikla z dat, jejich poskytovatel dal portálu práva ke konkrétnímu využití na portálu, ale určitě ne k další distribuci.

Výjimku tvoří případ, kdy je výslovně uvedeno, že to je k volnému použití.

Např. ani volně přístupná data SRTM nejsou vždy určena k volnému komerčnímu využití, je třeba o to oficiálně požádat distributora, snad to má PICODAS ošetřeno :slight_smile:

Nejsem právník a tohle sleduji jen okrajově, ale v tomhle duchu se nese hodně věcí, tak to asi tak nějak přibližně bude.

Autorovi bych doporučil příště se nepodepisovat, takhle se dají během několika vteřin zjistit kontaktní údaje :wink:

Jiná otázka ale je, zda by se tím vůbec někdo zabýval, podle mne ne.